Domů » BLOG » 13 tipů, jak ušetřit při stěhování

13 tipů, jak ušetřit při stěhování

Řekněme si hned na začátek, stěhování není levná záležitost. Existují však způsoby, jak to nepřepálit a udržet náklady na přijatelné hladině. Pojďme tedy rovnou na tipy, jak ušetřit při stéhování.

1.) Udělejte si rozpočet. A držte se ho. Odhadněte dopředu, co vás bude kolik stát. Uděláte si tak představu, kolik peněz utratíte a bude umět s nimi lépe hospodařit.

2.) Stravujte se doma. Během stěhování bytu vás jistě bude lákat vyjít si do města do restaurace. Zkuste tomu pár krát odolat a navařte si doma a doneste si oběd i do práce. Značně to potěší váš rozpočet.

3.) Opravu drobností zvládnete i sami. Uvidíte, že během stěhování narazíte na pár věcí, kterým se sejde údržba. Netřeba na všechno volat opraváře, mnoho věcí zvládnete sami. Uvolněné šrouby v nočním stolku? Poškrábané dřevo na skříni? Nebojte se, poradíte si s takovými maličkostmi i sami 🙂

4.) Darujte přebytečné věci. Jak darování zbytečností ušetří peníze? Jednoduše. Při stěhování platí, čím větší objem stěhujete, tím to vyjde dražší. Nevláčte s sebou tedy věci, které už nikdy v životě nevyužijete.

5.) Garážový výprodej. V našich končinách nepříliš populární věc. Ale tak proč ji nevyzkoušet? Může vám přihodit pár financí, které se mohou hodit.

6.) Udělejte si srovnání stěhovacích firem. Nespokojte se hned s první nabídkou stěhovací služby, kterou najdete. Nechte si cenovou nabídku udělat u více. Ale pozor! Ta nejlevnější volba také většinou nebývá ta správná 🙂 Nekvalitní, ale levné stěhovací služby v konečném důsledku vědí spíše ublížit, než pomoci.

7.) Stěhování mimo sezóny. Zkuste si se stěhovací službou dohodnout datum, kdy nejsou až tak vytížen. Cenu to občas umí ovlivnit. Také se levněji stěhuje mimo víkendu a svátků.

Stěhování bytu nebo kanceláří určitě nepatří k pravidelným činnostem a proto může vyvolat stres, ať už z organizování nebo nákladů spojených se změnou adresy. Levné stěhovací služby mohou být lákavé, ale zároveň mohou znamenat i riziko neprofesionální manipulace nebo jiných nástrah, které odhalíte až když je stěhovací auto před vašimi dveřmi.

Kvalitní stěhovací služba vám nabídne kromě samotného stěhování a přepravy nábytku i doplňkové služby, jako bezpečné balení vašich osobních věci, odborné balení nábytku, či demontáž zařízení které to vyžaduje. Každá taková služba znamená dodatečné náklady, které je třeba zvažovat při zhodnocení celkových nákladů a ceny za stěhování. Zde je pár tipů jak můžete při stěhování ušetřit:

Balení osobních věcí

je úkon, který jistě zvládne každý. Zároveň získáte větší kontrolu nad tím kde máte co pobalené, a rychlý přístup k věcem, které potřebujete najít již druhý den po přestěhování. Na balení můžete použít krabice větší rozměr, ideálně více než 40cm x 40cm x 40cm. Balení do menších stěhovacích krabic prodlužuje dobu jejich nakládky a vykládky a tedy i celkovou cenu stěhování. Doporučujeme krabice vždy vystlat čistým papírem, abyste své věci ochránili před znečištěním nebo znehodnocením. Velmi užitečné je nalepit si na každou krabici informaci o tom co obsahuje, a pečlivě ji přelepit nebo převázat. Velmi křehké věci lze zabalit do novin případně textilií, které po stěhování snadno vyperete.

Balení nábytku

je velmi důležité a musí být učiněno správně, protože stěhován nábytek bude při nošení držet právě za obalový materiál. Než se do balení nábytku pustíte, porovnejte si cenu obalového materiálu s cenou nabízenou stěhovací službou, neboť tyto bývají v maloobchodech často výše. Nejlepší je velký nábytek rozebrat na co nejmenší části, tak aby se snadněji nosil a zabránilo se jeho poškození při manipulaci. Jednotlivé části můžete zabalit do balící fólie a přelepit páskou. Ostré hrany můžete ochránit silnější vrstvou fólie, nebo můžete použít karton či jiný pevnější materiál.

Demontáž nábytku

vám stejně může ušetřit část nákladů. Nezapomeňte si systematicky odložit, sbalit, a označit všechny malé části a spojovací materiál. Menší sáčky se šrouby nebo jinými součástkami můžete přilepit lepicí páskou na vnitřní stranu nábytku nebo na obalový materiál.

Poslední ale zato rada na nezaplacení je promyslet si, zda budete všechny vaše věci opravdu ještě potřebovat. Je to otázka, kterou by si měl položit při stěhování každý. Stěhování je totiž ideální čas na bytovou očistu. Nestahujte s sebou věci které už nepotřebujete. Nepotřebné věci zaberou ve vašem novém domově stejně mnoho místa jako v tom starém. Pokud tedy toužíte po novém nábytku, obsahu šatníku nebo bytovém doplňku neváhejte a zbavte se starých věcí ještě před stěhováním. Přímou výhodou takové očisty je nižší cena stěhování, protože se stěhuje menší objem věcí. Navíc nepotřebné věci můžete darovat charitě nebo lidem v nouzi a pomůžete nejen sobě ale i jiným.

Nečekejte do poslední chvíle a kontaktujte stěhovací společnost co nejdříve. Největší poptávka bývá právě koncem měsíce, kdy většině nájemníkům končí nájemní smlouva.

Na co se před stěhováním připravit?

Nejprve se zbavte věcí, které již nepotřebujete. Dejte je na charitu nebo prostě vyhoďte, ušetříte si tak zbytečné balení. Pokud se chcete zbavit nepotřebných věcí, ale nemáte na to dostatek času, vyberte si stěhovací firmu, která to udělá za vás. Drobnější věci ukládejte do krabic systematicky buď podle pokojů nebo podle druhu, vždy s číselným označením a popisem.

Ujistěte se, že krabice jsou přelepeny páskou předtím, než je začnete plnit. Použijte raději střední velikost, příliš velké krabice se špatně přenášejí a zabírají mnoho místa ve výtahu. Většina stěhovacích firem vám doporučí vhodný typ krabice, některé “sťěhovky” vám nabídnou krabice k pronájmu zdarma, pokud využijete jejich služby.

Věci, které budete potřebovat hned po příchodu (jako hygienické potřeby, kosmetika, kuchyňské nádobí) uložte do jedné krabice s jasným označením.

Odpojte zařízení a obalte jejich fixační fólií

Pokud je to možné, vyprázdněte nábytek, vyberte všechny zásuvky a části, které by mohly vypadnout a obalte jejich fixační fólií. Fólii použijte i na ostatní kusy zařízení, abyste předešli zaprášení nebo poškrábání během manipulace. Pokud si na demontáž a montáž netroufáte nebo nemáte čas, stěhovací firma vás s tím za příplatek pomůže.

Když se vystěhujete dříve, uskladnit si věci u přátel

Potřebujete se vystěhovat přes víkend, ale klíče “do nového” dostanete až začátkem měsíce? Větší společnosti disponují volnými prostory, kde můžete věci dočasně uskladnit. Aby chcete předejít těmto nákladům, i zde můžete požádat známých, zda by věci u nich nemohli na pár dní “přenocovat”.

Co s masivním nábytkem a křehkými předměty?

Pokud máte doma piano, trezor, nebo jen úzké dveře, je možné, že budete muset platit za manipulaci s těžkým břemenem. I zde platí pravidlo, že čím menší části, tím lépe.

Než menší křehké předměty zabalíte do krabic, obalte jejich papírem nebo bublinkovou fólií. Upozorněte zaměstnance stěhovací služby, aby na ně dávali zvýšenou pozornost.

Jak vypočítat cenu za stěhování?

Cena závisí na počtu pokojů, času, náročnosti zařízení, výšky patra, možnosti výtahu, vzdálenosti a různých jiných parametrů a doplňkových služeb. Obecně platí, že dokud větší stěhovací firmy kalkulují cenu podle počtu pokojů, u menších se cena odvíjí od hodin a počtu pracovníků. Při menším stěhování vás to tedy může vyjít levněji.

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *